Život ve 100 °C Konec mýtům aneb Jak správně saunovat.

Co je to baňa, na jakém principu funguje infrakabina a proč se v klasické finské sauně nepotíte? Přinášíme vám rady, jak se v sauně chovat a kam za dobrým pocením vyrazit.

Eskymáci, Inkové, Skythové, ale i staří Římané znali účinky horkovzdušných lázní a využívali je k relaxaci i jako zdravotní prevenci. O tom, že saunování je člověku zejména v zimním období prospěšné, svědčí i rakouský průzkum, o němž se loni zmínil list The New York Times. Vědci rozdělili stočlennou skupinu dobrovolníků na dvě poloviny a snažili se dokázat, že saunování potlačuje viry chřipky a nachlazení. Výsledky daly tomuto tvrzení po šesti měsících za pravdu - skupina, která se pravidelně saunovala, vykazovala výrazně nižší nemocnost než lidé, kteří se střídání horka a chladu vyhnuli. Zda může saunování pomoci i proti takzvané mexické (nebo také prasečí) chřipce, se už průzkum nezmiňoval.

Tělo, které v sauně vystavíte vysoké teplotě, se při intenzivním pocení zbavuje zplodin látkové výměny, dochází ke změkčení vaziva, uvolnění dechu a svalové relaxaci. Ruku v ruce s tím jde psychická relaxace, celkové uvolnění organismu a pocity pohody. Jedním z bezprostředních účinků je ale i ztráta draslíku a vitamínu C. Právě proto se po absolvování saunového cyklu doporučuje pití ovocných šťáv. Častěji zmiňované jsou však zdravotní účinky vycházející z dlouhodobého saunování: patří sem zejména větší odolnost proti infekcím horních cest dýchacích, lepší prokrvení tkání, zmírnění bolestí svalů a kloubů a pozitivní vliv na nervový systém. Příliš vážně naopak nelze brát zprávy o příznivých účincích sauny na hubnutí. Je sice pravda, že při saunování během půl hodiny ztratí tělo asi 500 g vody a že sauna přispívá k lepšímu rozložení vody v organismu. Nahromaděné tukové zásoby však nezmizí a voda se po saunové lázni rychle doplní.

Pro to, aby bylo saunování zdraví skutečně prospěšné, je ideální navštěvovat saunu jednou za týden nebo deset dnů. "Tři cykly jsou optimální, po čtyřech už bývá saunování vyčerpávající, a kdo jde pětkrát a víc, hazarduje se zdravím," říká Miroslav Koutecký, majitel pražského Sauna Klubu ve Finské. Přesto se každý rok ve finském městě Heinola pořádají mistrovství v saunování, kde jde o to, kdo vydrží v sauně, jejíž kamna se každé dvě minuty polévají dvěma litry vody, nejdéle. Vítězství si pravidelně odnášejí domácí borci, kteří v šíleném horku vydrží okolo čtvrt hodiny. Při pohledu na postavy ztěžka se potácející z dřevěné sauny leckoho napadne, že tuhle bizarní zábavu mohou provozovat jen blázni či exhibicionisté.

Přesto se saunování věnuje stále víc lidí a sauny patří k nezbytnému vybavení nově vznikajících akvaparků a mnohdy i luxusních bytových domů. Češi nově poznávají saunovací ceremoniály, chodí do infrakabin a dopřávají si masáže a koupele v ledové tříšti. Pro lepší orientaci ve stále ještě mlhavém světě saunování vám přinášíme několik zásadních pravidel a tipů, kam vyrazit do sauny.

Typy saun

Suchá finská sauna. Prastará finská definice sauny říká, že jde o dům s lázní, pro kterou je vzduch ohříván pecí. U ní můžete zůstat, jen je třeba dodat, že jako topidlo se v posledních letech nejvíc využívají elektrická kamna (dřív se topilo hlavně dřevem). Teplota v sauně obvykle dosahuje hodnot okolo 100 oC a panuje v ní nízká relativní vlhkost (asi 15 %). Suchý vzduch umožňuje ochlazování kůže vypařováním vody z potu a prohřívání je i při vysokých teplotách postupnější.

Klasická finská sauna preferuje teplotu nižší (okolo 70 °C), ovšem v poměrně vlhkém prostředí (40 - 50 g/m3). Vlhkosti se dosahuje poléváním žhavých kamenů vodou (Finové pro to používají termín löyly). Zvýšený tlak par zastaví pocení a vyvolá kondenzaci vody ze vzduchu. Kdo si myslí, že se potí, mýlí se - orosuje se vlhkostí ze vzduchu. Na stejném principu funguje i ruská baňa, kterou u nás najdete v Karlových Varech nebo u Poděbrad.

Infrakabina (často se mylně označuje slovem infrasauna) má jiný zdroj tepla (využívá se infračervené záření), k pocení dochází už při 55 - 65 oC. V malém prostoru se většinou sedí. Lze ji využít k prohřátí před masáží nebo pro starší osoby.

Kryokomora je zařízení sloužící k celotělové aplikaci chladu. Kryokomora (často se nesprávně uvádí kryosauna) je prostorově úspornější zařízení (vzhledově trochu připomíná vertikální solárium), kde máte hlavu venku a ochlazujete si pouze trup. K chlazení se využívá zkapalněný dusík, teplotní rozmezí je 120 - 160 oC.

Jak poznat dobrou saunu

Dobrou saunu pochopitelně nejlépe poznáte až po jejím opuštění, kdy si projdete celý saunovací cyklus od vstupu až po odchod. Prvním důležitým kritériem je čistota a hygiena - saunující by si měli zapůjčené prostěradlo dávat nejenom pod sebe, ale mít ho i pod nohama, které se také potí. Zkušení provozovatelé saun také odsuzují podniky, v nichž je dovoleno chodit v plavkách. Ze zdravotních důvodů by návštěvník sauny měl rozhodně chodit nahý.

Obecně lze říci, že nejspokojenější bývají zákazníci ve veřejných saunách, kde pracuje vyškolená obsluha (takzvaní saunaři). Ti se věnují zákazníkům, poradí, jak se saunovat, starají se o prádlo (ručník, osuška, župan) a zajišťují doplňování pitného režimu a občerstvení. V některých saunách u veřejných bazénů se kumulují funkce saunaře a plavčíka, obsluha se často v takovém případě sauně příliš nevěnuje. Jistým rizikem může být i využití saun v penzionech nebo hotelích, kde se může stát, že recepční vydá klíč od sauny a doporučí vám, abyste se zevnitř zamkli. Určitým vodítkem může být i členství v ABAS ČR (Asociace bazénů a saun ČR), což většinou poznáte podle nálepky u vchodu do sauny.

"Asi nejdůležitějšími body při efektivním fungování wellness je opravdová čistota podniku, příjemná obsluha a dobře rozvržené služby a jejich ceny. Samozřejmě je důležitý samotný projekt, který by měl být navržen ze zkušeností z provozování wellness. Jedině pak má koncept šanci na úspěch," vysvětluje Vlastislav Novotný, jednatel společnosti Infinit.

Saunařské desatero

1. Před zahájením saunování odložte veškerý oděv, prádlo a ozdoby. Vezměte si ručník, osušku a prostěradlo.
2. Před vstupem do prohřívárny se důkladně omyjte mýdlem, osprchujte se teplou vodou a důkladně osušte.
3. V prohřívárně si sedněte na vlastní prostěradlo, které umístíte pod celé tělo včetně chodidel. Při pocení je vhodné masírovat pokožku rukama nebo kartáčem.
4. Po odchodu z prohřívárny (po 10 až 15 minutách) se ochlaďte ve sprše.
5. Ochlazujte se pomalu, začněte u částí těla dále od srdce.
6. Před dalším vstupem do prohřívárny se osušte a několik minut si odpočiňte.
7. Do odpočívárny vstupujte po dostatečném ochlazení, na lehátku se přikryjte a dopřejte si klid.
8. Střídání a prohřátí se obvykle opakuje třikrát. Po posledním prohřátí a ochlazení se osprchujte vlažnou vodou.
9. Vypocené tekutiny doplňte minerálními vodami a šťávami.
10. Po saunování vynechte intenzivní tělesnou námahu.

Poznámka: Ideálním časem pro návštěvu sauny je podvečer, asi dvě hodiny po posledním jídle. Sauna není vhodná pro lidi s vysokým tlakem a kardiaky.

Sauna a děti

V oblasti saunování dětí patří Česká republika mezi světovou špičku. Jedním z nejznámějších odborníků v této oblasti je nestor českého saunování, doktor Antonín Mikolášek. I díky jeho pracím o prospěšných účincích sauny pro dětský organismus se saunování dostalo do programů řady mateřských škol. Děti by podle něj neměly začínat se saunováním dřív než ve třech měsících, i když Finové je často berou do sauny prakticky hned po narození. "Děti se zahřívají rychleji než dospělí a délka prohřívání, která je u dospělých 8 až 15 minut, se proto musí zkrátit. Liší se podle věku. Kojenci a batolata se prohřívají jen krátce, maximálně do tří minut. Ani u větších dětí by ale délka prohřívání neměla dosáhnout více než 5 až 8 minut," píše Mikolášek. Teplota horké části saunové lázně má být pro děti ve výšce 175 cm nad podlahou 86 stupňů Celsia, pro ochlazení obvykle stačí použít sprchu. Za nepříznivého počasí (mráz, silný vítr, liják) se děti venku neochlazují.

Mýty o saunování

Čím déle vydržím, tím lépe
Pobyt v sauně není soutěžením o to, kdo vydrží déle. Doporučený pobyt v sauně je pro dospělé 8 - 15 minut, pro děti 3 - 4 minuty. Záleží i na pocitech a na tom, v jaké teplotě se saunujete.

Nepůjdu nahý, nechám si alespoň plavky
Jakékoliv oblečení byste v sauně měli odložit. Látka totiž kryje kůži, která pomáhá tělu v termoregulaci a tím zhoršuje prohřátí i následné ochlazení organismu. Oblečení se nedoporučuje ani z hygienických důvodů, pot a nečistoty zůstávají v prádle.

Chodím do sauny, abych zhubl
Ti, kdo chtějí saunováním zhubnout, budou zklamáni. Pot, který odchází z těla, je složen z vody, ne z tuku. Dochází nicméně k lepšímu prokrvení organismu a tím i lepšímu prokrvení podkožního tuku, což může mít na hubnutí kladný dopad.

Chřipku a různé nemoci vyženu saunou
Organismus napadený chřipkou není vhodné ještě zatěžovat saunou, rozhodně ne vysokou teplotou a vícečetnými cykly saunování. Nižší teploty lze tolerovat jen v soukromých saunách, kde není koho nakazit.

V létě je sauna zbytečná
Tělo, které je zvyklé na zimní saunování (obvyklé je jednou za týden nebo deset dnů), by mělo v cyklech pokračovat i v letním období, a to asi jednou měsíčně. Pokud lidé saunu na půl roku vynechají, cítí se po obnovení docházky do sauny unavení a nedokážou si relax tolik užít.

Ve správné sauně se musejí polévat kameny
Většina topidel to v současné době umožňuje, ale kropení není podmínkou fungování správné sauny. Používá se hlavně u saun, kde není taková teplota; dočasně se tak zvyšuje vlhkost vzduchu.

Se silikonovými implantáty do sauny nemůžu
Odborníci potvrzují, že jde o další mýtus a že silikonové prsní implantáty saunujícím se ženám žádné problémy nezpůsobují.

Kam vyrazit

Centrum Babylon Liberec

Nitranská 1
Liberec
Vstupné: 350 Kč za 2 h

V místním sauna klubu Afrikana můžete prohřát své tělo v teplotách 75 až 85 °C. Na kamnech jsou kameny, které se čas od času polévají vodou, aby vzniklá pára udržela vlhkost vzduchu v rozmezí 25 - 35 °C. K ochlazení můžete použít bazén zvaný frigidárium nebo zkusit ledové vědro, kdy vám tělo chladí proud vody o teplotě 10 °C. Masáž ledovou tříští si můžete dopřát v takzvané ledové studni. V nabídce je i římská pára - prostor naplněný párou s přírodními esencemi. Teplota v místnosti je mezi 40 a 50 °C a vlhkost vzduchu 70 - 90 %. Tělo je vystaveno účinkům horka, vlhka a celkově prohříváno za pomoci vyhřívaných sedátek.

Wellness Hotel Step

Malletova 2350
Praha-Vysočany
Vstupné: 190 Kč za 1,5 h

Ve zdejším Saunovém světě nabízejí klasickou finskou saunu (teplota 85 - 95 °C, vlhkost 10 - 20 %), exotickou tropickou saunu (teplota 65 - 75 °C, vlhkost 50 - 70 %) a venkovní saunu (teplota 80 - 90 °C s parním rázem). Ke zchlazení rozehřátého těla je k dispozici ochlazovna se sprchami, ledem a mlžením nebo venkovní ochlazovací bazének se sprchami. Pro relaxaci lze využít odpočívárnu a bar. V ceně vstupného je i možnost navštívit bazén a využít všech jeho služeb.

Resort Sv. Kateřiny

Svatá Kateřina 327
Počátky
Vstupné: 230 Kč za 2 h

Ve wellness centru Svatá Kateřina můžete využít finskou nebo aromatickou saunu, která využívá vonné esence biokosmetiky Sanoflore. Nabízejí zde i parní lázně o teplotě 45 až 65 °C a stoprocentní vlhkosti vzduchu. Inhalace páry je léčivým prostředkem při rýmě, zánětu průdušek, hrtanu, zánětu nosních dutin, bronchitidě a při zápalu plic. Během inhalace páry se otevírají kožní póry, z pokožky se vyplavují nečistoty a bylinky působí regeneračně na pleť.

Vodní svět Sareza

Sokolská 44
Ostrava-Moravská Ostrava
Vstupné: 180 Kč za 2 h

V ostravském wellness centru můžete zajít do suché sauny o teplotě 95 - 105 °C, ale i do klasické páry, solné páry a aromapáry. Kapacita sauny je 12 osob. Nechybí zde ani ochlazovací bazén a tepidárium (vyhřívaná lehátka), dopřát si můžete i široký výběr masáží.

Sauna Klub ve Finské

Finská 3
Praha-Vršovice
Vstupné: 180 Kč za 1,5 h

Sauna v pražských Vršovicích nenabízí tak široký výběr prohříváren jako některá wellness centra, zato tu ale najdete rodinnou atmosféru a ochotného saunaře, který vysvětlí vše potřebné. K dispozici jsou dvě sauny, kde se můžete ohřívat při teplotě okolo 100 °C. První sauna je větší, druhá privátní pro tři až čtyři lidi. V ní je možné použít vonné esence, v nabídce zde mají borovici, eukalyptus, ananas a levanduli.

Aquapalace Praha

Pražská 138
Obchodní zóny Průhonice-Čestlice
Vstupné: 370 Kč za 2 h, o víkendu 430 Kč

V čestlickém aquaparku je k dispozici celkem pět prohříváren s teplotami od 60 do 110 °C a nižší relativní vzdušnou vlhkostí. Další dvě finské sauny najdete ve venkovní zóně. Prostor finských saun nabízí různé možnosti ochlazení, například několik druhů studených sprch, studnu s ledovou drtí či klasický ochlazovací bazének. Pro relaxaci jsou určeny aromatické sprchy, vířivky a relaxační místnosti včetně střešní venkovní terasy.

Zdejší specialitou jsou saunové ceremoniály, kvůli nimž jezdili Češi dřív do zahraničí. Saunový ceremoniál ve finských saunách trvá zhruba 10 minut. Saunař polije horké kameny směsí vody s aromatickou esencí, čímž místnost provoní, ale také o pár stupňů ohřeje a zvýší relativní vzdušnou vlhkost. Pak sevře v ruce ručník a teplou páru od saunovacích kamen rozvíří po celém prostoru prohřívány. Celý proces se opakuje dvakrát až třikrát. Na závěr sevře v rukách ručník a prudkým mávnutím od stropu nažene horký vzduch z horní části a vytvoří takzvaný parní náraz, který tělo ještě víc prohřeje. Také v parní lázni lze aplikovat saunový ceremoniál - tentokrát solný peeling. Do pokožky vetřete sůl a následně ji necháte působit společně s teplou párou. Promasírujete a prokrvíte tím tělo.

Wellness Hotel Frymburk

Frymburk 140
Vstupné: 300 Kč za 2 h

Kromě finské sauny je v hotelu u Lipna k dispozici i tzv. vário sauna - umožňuje volit mezi tropickou lázní a vlhkou bylinnou lázní. Stačí jen nastavit teplotu, a už si užijete inhalace bylinek nebo několik druhů aroma. Tato lázeň je vhodná pro osoby, které špatně snášejí vysoké teploty ve finské sauně. Další možností je infrakabina, která se doporučuje jako náhrada za saunu pro kardiaky a astmatiky. Pro ochlazení a očistu poslouží sprcha "Tropický déšť" a sněžná jeskyně s teplotou minus 15 °C. Novinkou jsou saunové ceremoniály.

OREA Wellness Hotel Santon

Přístavní 38
Brno-Bystrc
Vstupné: 180 Kč za 1,5 h

Využít zde můžete finskou (85 - 95 °C) a tropickou saunu (65 - 75 °C) a také parní lázeň (40 - 45 °C), ke zchlazení je připraven malý bazén na venkovní terase. Součástí wellness zóny je útulná odpočívárna u bazénu, kde můžete relaxovat v pohodlných lehátkách s výhledem na přehradu. Osvěžit se můžete v prostorných sprchách a nově také v ledovém bazénku. Sauny, pára i bazén jsou po všechny dny společné.

Ruská baňa

Podmoky u Poděbrad
Vstupné: od 1000 Kč za cyklus

Zkusit si, jak funguje pravá ruská baňa (od finské sauny se liší nižší teplotou), si můžete v Podmokách u Poděbrad. Hlavní procedurou je zde cyklické, gradující a hloubkové prohřátí organismu, kterého se docílí pomocí vjeniků (metliček). Jedná se o dubové a březové větvičky svázané do pugétu. Mezi jednotlivými cykly tu nabízejí i další procedury, například solnou nebo medovou masáž.

IN.IHNED.CZ autor: Milan Rokos