Víte,že… kondor andský se objevuje na státních znacích čtyř jihoamerických zemí – Kolumbie, Bolívie, Ekvádoru a Chile?

Víte, že... kondor andský se objevuje na státních znacích čtyř jihoamerických zemí – Kolumbie, Bolívie, Ekvádoru a Chile?

Kondor andský (Vultur gryphus) je jihoamerický dravý pták živici se převážně mršinami. Je to jediný druh monotypického rodu Vultur.

Vyskytuje se poměrně řídce po celých Andách, nejvíce na jejich východní straně. Vzácný je v Kolumbii a Venezuele, jeho počty se také snižují v Ekvádoru. Stabilní jsou populace v Peru, Bolívii a na severu Argentiny a Chile. Žije až do nadmořské výšky 5000 m, jeho hlavním biotopem jsou místa s otevřeným loukami a pastvinami. Lze jej spatřit také na okrajích pouštních oblastí a na mořském pobřeží v Chile a okolo bukových lesů v Patagonii.

Je to jeden z největších létajících suchozemských ptáků, bývá velký 100 až 130 cm a dosahuje váhy 8 až 10 kg. Jeho křídla mají rozpětí až 3,2 m. Samice jsou na rozdíl od většiny dravých ptáků menší a lehčí. Barva peří ptáků je černá, na horní straně křídel jsou bílé skvrny, u krku mají bílý límec z krátkého peří. Zploštělá hlava a krk jsou neopeřeny, holá vrásčitá kůže dle emočního stavu mění barvu. Samci se odlišují ještě velkým masitým načervenalým lalokem nad zobákem, pokožku hlavy mívají tmavě šedou nebo žlutou, po stranách krku mají kožovité bradavčité záhyby. Samice mají výrazné červené oční duhovky, samci hnědé. Peří adolescentů je hnědé.