Víte, že ... Nejstarší voda na světě ...

Víte, že ... Nejstarší voda na světě ...

Podzemní rezervoár, který zůstal nedotčený milióny let.

Nové důkazy posílily tezi, že hluboké spodní vody v jihoafrické Witwatersrandské pánvi zůstaly izolovány po tisíce a možná i miliony let. A tak je tato voda nejstarší na Zemi. Při nedávném výzkumu, o kterém informuje nová studie uveřejněná v časopise Chemical Geology, byl nalezen v této vodě v tříkilometrové hloubce vzácný plyn neon.

Právě jeho „podpis“, stejně jako koncentrace dalších minerálů – zcela unikátní -, které jsou odlišné od jiných pod zemskou kůrou, potvrzují podle kanadské profesorky Barbary Sherood Lollarové domněnku, že právě zde se uchovala nejstarší známá voda na světě.

„Chemický podpis s také neshoduje s vodu v oceánu, nebo s vodou v povodí pánve Witwatersrand, kde jinak míšení povrchové a spodní vody běžně dochází, o čemž svědčí kultury mikroorganismů. Domníváme se, že tato v hloubce uložená voda, byla zcela izolovaná a její charakteristiky vznikaly díky chemické interakci s okolními horninami po neobvykle geologicky dlouhý časový úsek,“ uvádí profesorka, která byla součástí mezinárodního výzkumného týmu.

Zmíněný nález neonu – specifického izotopu – pak svědčí o tom, že musel být polapen přinejmenším před dvěma miliardami let. Neon se postupně uvolňoval z horniny a rozpouštěl se ve vodě. To se pak mohlo stát jen ve vodě, která byla po velmi dlouhou dobu izolována od povrchové vody.

Objev potvrzuje jedinečnost této oblasti, v této oblasti byl totiž nalezen nedávno i nejhlubší známý mikrobiologický ekosystém na Zemi. Tyto mikroorganismy jsou přitom nezávislé na energii ze Slunce a žijí díky chemickým reakcím na horninách.

Tyto mikroorganismy jsou geneticky příbuzné organismům, které žijí u hydrotermálních gejzírů, ale dlouhá izolace jim umožnila vlastní specifickou evoluci.