Víte, že je u nás stále více labutí?

Labutě jsou dnes zdomácnělá téměř v každém městě, ovšem v první polovině 20. století přes naše území jen prolétali.

Kdysi žili ve volné přírodě, kochat se jimi z blízka mohli jen boháči, kteří je chovali na svých jezírkách jako exotické ptáky.
Později labutě téměř z Evropy vymizely, protože je lidé lovem vytlačili více na sever, do divokých tajg. Po Evropě se znovu rozšířily až díky únikům z panských zahrad.

Labutě jsou u nás zákonem chráněné a v případě jejich uchycení, napadení nebo zabití hrozí viníkovi vysoká pokuta.
Například ve Velké Británii dodnes všechny labutě patří královně.

V Česku žije zejména labuť velká a každým rokem se jejich počet zvyšuje. No během zimování se zde vyskytují i populace ze severní Evropy, zejména Pobaltí a Ruska. Zimní populace se na základě sčítání odhaduje podle průběhu zimy v Evropě a dostupnosti potravy i stavu mokřadů v Česku.

Labuť váží 7-12 kg, je jedním z nejtěžších létajících ptáků na světě a přesto ve vzduchu můžeme pozorovat eleganci jejího pohybu, pro kterou je obdivujeme i ve vodě.
Dokáže vzlétnout do výšky 9 km a letět rychlostí až 60 km/hod.
V období stěhování překonávají labutě vzdálenost až 3 200 km a jejich hejno sestává téměř vždy zhruba ze 40 labutí.

Až 95% párů labutí velkých jsou si věrnými na celý život. Dokáží spolu přežít až 50 let.
Labutě si partnera vybírají kolem třetího roku života a to takovým krásným tanečním způsobem, který inspiroval Piotra Iljiče Čajovského, aby napsal nesmrtelný balet Labutí jezero.
Na snůšce vajec se střídají oba rodiče. Mláďata se rodí šedé a na bílé krásné labutě se promění až po 3 - 5 letech života.

U nás kromě nejčastěji se vyskytující labutě velké žije i labuť zpěvná. Hnízdí v teplejších oblastech Evropy, příležitostně na západě Severní Ameriky. Odlišuje se zbarvením zobáku. Není oranžový, ale žlutý s černou špičkou. Pojmenování dostala díky zvonivý silnému zpěvu, který často vyluzuje i během letu, dokud labuť velká se označuje jako "nemá".

Černé labutě a labutě s bílo-černým peřím se původně vyskytovaly pouze na jižní polokouli. Dnes se chovem rozšířily i v našich končinách. Labuť černá, která má bílé pouze konečky křídel pochází z Austrálie a africké Tanzanie.

Když chcete labutě krmit, můžete jim nabídnout kukuřici, pšenici, zelený salát nebo jinou zeleninu. Nekrmte jejich chlebem, pečivem a kuchyňskými zbytky, ty jim způsobují trávicí potíže, na základě kterých mohou uhynout.

Labutě velké Labuť velká Labutě zpěvné Labutě černé