Turistický region - Plzeňsko

Turistický region - Plzeňsko

Pro region Plzeňsko je charakteristická mírně zvlněná lesnatá krajina protkaná sítí řek a rybníků, s téměř nedotčenou přírodou, malebnými vesničkami a důstojnými dominantami četných hradů a zámků. Centrem oblasti je město Plzeň, které je hospodářskou, kulturní i společenskou metropolí celých západních Čech.

Plzeň

Světový věhlas si město získalo především výrobou piva značky Plzeňský Prazdroj (Pilsner Urquell). Historický střed města, založeného v roce 1295 králem Václavem II. na soutoku 4 řek, byl díky značnému množství zachovalých památek prohlášen městskou památkovou rezervací. Městu vévodí gotický chrám sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v Čechách (102, 6 m).

Značnou část území Plzeňska pokrývají lesy - nejznámější jsou Brdské lesy na východě území. Do oblasti zasahuje CHKO Křivoklátsko - biosférická rezervace UNESCO. Krajinu obohacují též četné vodní plochy (Hracholuská přehrada na řece Mži, soustava Boleveckých rybníků na okraji města Plzně, rybníky jižního Plzeňska). Celé území regionu je vhodnou oblastí pro rekreační, rodinnou i kvalifikovanou výkonnostní turistiku.

Ideální jsou zde podmínky zejména pro pěší turistiku, cykloturistiku a vodní sporty. Vyhledávanou formou rekreace je i sportovní rybolov a lovecká turistika (myslivost), dále venkovská turistika - agroturistika, jezdecká turistika /hippoturistika a hippoterapie/ a ekoturistika. Dostatek těchto atraktivit, převažující harmonická krajina a příznivý krajinný reliéf se značnými estetickými účinky činí zdejší region vhodným pro domácí návštěvníky i zahraniční hosty.

Plzeň - Město

Plzeňsko zůstává věrné svým tradicím a zároveň je oblastí otevřenou okolnímu světu - obyvatelé Plzně jsou totiž již po staletí hostiteli poutníků, kteří přes zemské hranice směřovali do Prahy či opačným směrem do Bavorska. V historickém jádru města Plzně s impozantní katedrálou, v rozkvetlých sadech kolem města a typických pivnicích, kde se čepuje vyhlášené plzeňské pivo, na vás dýchne kouzlo provinčního města. V Rokycanech, Přešticích či Starém Plzenci se můžete přesvědčit o tom, že dynamický region s rozvinutým průmyslem si dokázal zachovat tradiční architekturu. Odtud se můžete vydat na poznávací cestu venkovem, třeba k jedinečně zachovalému hamru v Dobřívi a odtud dál po cestách, šplhajících k prvním výběžkům Brd. Anebo se pusťte údolím Berounky k malebným zříceninám hradu Krašova a pak dál k severu, do Plas, Manětína či Mariánské Týnice. V údolí Mže zase na všechny milovníky vodních sportů a letního lenošení čeká oblíbená přehradní nádrž Hracholusky.

Turismus

Vodní hamr Dobřív - největší a nejvýznamnější památka svého druhu v České republice. Dobové technologie, strojní vybavení i sortiment výrobků. Zajímavé doprovodné akce s ukázkami dobových postupů zpracování železa.

Vodní hamr Dobřív - 1

Vodní hamr Dobřív - 2

Kasejovice - někdejší židovská čtvrť s náměstím, školou a pozdně barokní synagogou. Muzeum místních řemesel, výšivky, hrnčířství a výroba dýmek.

Kladruby u Stříbra - benediktinský klášter založen v roce 1115, přestavěn architektem G. Santinim v duchu barokní gotiky. Několik prohlídkových tras, klášterní kostel Nanebevzetí P. Marie s původním mobiliářem, lapidárium barokních soch M. B. Brauna.

Zámek Kozel - klasicistní lovecký zámek s rozlehlým přírodně krajinářským parkem. Rokokové a klasicistní interiéry, skleníky, jízdárna a konírna. Velkorysé výstavní prostory, koncerty, areál s hřištěm pro minigolf.

Zámek Kozel

Zámek Manětín - perla západočeského baroka s ojedinělým souborem dobových figurálních plastik. Zámek spojený krytou chodbou s kostelem sv. Jana Křtitele.

Mariánská Týnice - nedokončený barokní poutní komplex plaských cisterciáků s kostelem Zvěstování Panny Marie. Muzeum a galerie severního Plzeňska, unikátní sbírka litinových kamen.

Mariánská Týnice

Zámek Nebílovy - barokní zámek, interiéry s nástěnnými malbami exotických krajin (A. Tuvora). Zámecká kaple a slavnostní sál, zajímavý soubor benátských lustrů, hasičské muzeum.

Zámek Nebílovy