Turistický region - Jižní čechy
Z okolí Prahy až k rakouským hranicím se vlní kraj plný slunce a radosti ze života. Je to malebná pohlednice českého venkova s červenými střechami a silnými kamennými zdmi, rámovaná svěžími zelenými lesy s lesklými hladinami řek a rybníků. Ať už navštívíte Tábor, Písek, Blatnou, Strakonice, Vodňany, Písek, České Budějovice, Třeboň nebo Jindřichův Hradec, pokaždé se dostanete do míst, kde dýchá historie a umění. Pro milovníky památek je tu nespočet povinných zastávek, často uprostřed bohaté rozmanité přírody. Vydejte se za dobrodružstvím úzkokolejnou železnicí do nitra České Kanady a toulejte se povalovými chodníčky po Červeném blatu, zkuste se plavit po Lužnici a Nežárce, objevte utajenou krásu Terezina údolí u Nových Hradů, vypravte se po trase nejstarší železnice na evropském kontinentě z Českých Budějovic třeba až do rakouského Lince a nakonec si vyzkoušejte, že jedině tady, v kraji vyhlášených třeboňských rybníků, dokážete obejít celý Svět.
Jižní Čechy jsou malebným krajem rybníků, lesů a rašelinišť, oživeným půvabnými siluetami středověkých městeček, venkovských kostelů a bělostných statků.
Krajina tohoto regionu není poznamenána působením velkých průmyslových podniků, důkazem čehož je množství chráněných území. Zdejší kraj je vyhledávaným turistickým cílem nejen pro své přírodní krásy, ale též pro množství historických památek a dobré podmínky pro cyklistiku a vodní sporty.
Statistika
Rozloha kraje 10 056 km² představuje 12,8 % rozlohy státu. V kraji žije 637 834 (k 1. 1. 2016)obyvatel, z čehož vyplývá nejnižší hustota osídlení v zemi 63 obyvatel na km².V Jihočeském kraji je 623 obcí, z toho 53 měst.
Nejlidnatějším okresem je okres České Budějovice (190 844), nejméně lidnatým okres Prachatice
(50 738).
Krajem prochází důležité mezinárodní silnice a severojižní železniční koridor z Prahy do Rakouska; důležitá železnice vede také z Českých Budějovic do Plzně. V poslední době se pomalu začala nahrazovat přetížená silnice I/3 z Prahy do Českých Budějovic a dále do rakouského Lince dálnicí D3.
Turismus
Buškův hamr - funkční technická památka, rekonstruovaný vodní hamr z 18. století. V technické i obytné části dobové technické vybavení a nářadí, lidový nábytek, keramika.
Zámek Červená Lhota - renesanční zámek na malé skále uprostřed rybníka, oblíbená kulisa filmových pohádek. Renesanční a rokokové interiéry s cenným zařízením, anglický park s kaplí, kolem jezera turistická stezka.
Česká Kanada - oblast jihovýchodně od Jindřichova Hradce při historické hranici Čech a Moravy. Působivá lesnatá krajina s řadou rybníků, vodních toků a bizarních skalních útvarů (skalní mísy, viklany). Českou Kanadou prochází úzkorozchodná železnice Jindřichův Hradec - Nová Bystřice.
Hrad Helfenburk - rozsáhlé zříceniny rožmberského gotického hradu s valy, příkopy, mohutnými hradbami s dělovými baštami. Zachovány vstupní brány, torzo třípatrového paláce, z věže působivý výhled na Šumavu.
Zámek Hluboká nad Vltavou - pseudogotický romantický zámek, připomínající windsorskou Anglii, s přepychovými interiéry, unikátními dřevořezbami a cennými sbírkami. Zbrojnice, jízdárna s expozicí Alšovy jihočeské galerie, výstavy.
ZOO a lovecký zámek Ohrada - barokní lovecký zámek s expozicí historie lesnictví, lovectví a myslivosti, rybářství a rybníkářství. Zoologická zahrada s převážně středoevropskou zvířenou.
Holašovice - jedinečně dochovaná jihočeská vesnice s domy ve stylu selského baroka, zapsaná na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Náves s rybníkem, obecní kovárna, zemědělské usedlosti.
Chýnovská jeskyně - první turisticky zpřístupněná jeskyně na území České republiky (1868) s původními kamennými schodišti ve vrstvách mramorů a amfibolitů.