Okolím Konojed
Konojedy leží v oblasti, která je tradičně zejména pražskými turisty a návštěvníky přírody oblíbená. Je hustě protkána turistickými značenými cestami, ale vyhýbá se jí železnice, do jejíchž stanic většinou klademe start a cíl našich tipů. Jsme tedy odkázáni na autobus nebo na vhodnou kombinaci individuální dopravy. Nabízíme novoroční okruh, z čehož vyplývá, že do něj můžeme vstoupit v kterémkoliv místě. Jeho délka 26,5 km je v nejkratších dnech roku spíše pro zdatné, lze ovšem absolvovat jen část. Z dopravního hlediska se při hledání kratší varianty jeví nejvhodnější úsek Jevany – Kostelec nad Černými lesy, čímž se naše trasa zkrátí na 14,5 km.
Kostelec nad Černými lesy má městskou památkovou zónu s komplexem čtyřkřídlé dvoupatrové budovy zámku s mohutnými válcovými věžemi na nárožích, s kostelem sv. Vojtěcha s hrobkou Slavatů a posledních Smiřických a předzámčím. Díky ložiskům keramických jílovců a červené hlíny bývalo město před dvěma stoletími centrem keramiky, což připomíná celoročně otevřené muzeum hrnčířství v bývalé radnici. Město opustíme po červené západním směrem (pozor, z města vychází červená na tři směry), okrajovým lesem dojdeme k silnici a po ní vpravo ke křižovatce u hájovny Truba (2,5 km). Odtud lesními cestami a občas po souběžné komunikaci po proudu potůčku dojdeme na rozcestí u jeho ústí do potoka Šembera (5). Z pěti značených cest vybereme zelenou proti proudu Šembery, s níž však potok brzy opustíme lesem vlevo, abychom neminuli Šember (6), nepatrné zbytky zdiva z hrádku na ostrohu nad ústím Lázného potoka do Šembery od cesty vpravo a valy s příkopy slovanského hradiště přímo u cesty. Zelená značka nás pak vyvede z lesa a dovede ke sv. Martinovi (7,5), původně románskému, ale několikrát přestavovanému osamělému kostelu, jehož věž má dřevěné patro. U kostela stávala původní ves Kozojedy (9), do níž teď musíme jít otevřenou krajinou dobrou čtvrthodinu.
Za ní přejdeme hlavní silnici, projdeme chatovou osadou a pokračujeme lesní cestou ke komunikaci na okraji Jevan (12). Po ní se dáme vlevo do centra tradičního a stále oblíbenějšího letoviska na břehu Jevanského rybníka. Zelená značka zde končí, pokračující červená nás vede chvíli po břehu rybníka. Na rozcestí s ní odbočíme vlevo do lesního komplexu Voděradské bučiny. Zdejší národní přírodní rezervace chrání přirozené typy bučin, jejichž výskyt v tak nízkých polohách není u nás běžný. Komplexem projdeme na okraj až do Černých Voděrad (17), které (nebo předchozí Jevany) mohou být místem našeho poledního občerstvení. V obci se ocitáme na rozcestí tří červených. My se dáme tou doleva, otevřenou krajinou a v závěru lesem sestoupíme k Jevanskému potoku (19) a na rozcestí u něj zvolíme žlutou značku. Ta nás převede přes potok a přiléhající komunikaci a při drobném přítoku Jevanského potoka nás přes návrší Horka dovede do Konojed (20,5). U kostela volíme modrou značku vlevo, jež nás po silnici dovede k lesu. Tady ji opustíme opět vlevo a sejdeme lesem k Bohumilskému potoku, jehož mělkým údolím vede červená značka. Potok přejdeme po Šemrincově lávce (23) a vydáme se s červenou značkou proti proudu vpravo. Ta nás vyvede na silnici, po které dojdeme do cílového Kostelce nad Černými lesy (26,5).
http://in.ihned.cz autor: Jan Stráský