Rtyně v Podkrkonoší

Přidat údaj - nahlásit změnu
Rtyně v Podkrkonoší


Kontaktní údaje

Adresa městského/obecního úřadu: Hronovská 431, 542 33 Rtyně v Podkrkonoší
Primátor/Starosta: Zdeněk Špringr
Náměstek primátora/Místostarosta: - / Ing. Jiří Hanuš
Tel.: +420 499 888 140
Mobil: +420 724 180 060, 602 614 897
Fax: +420 499 787 013
E-mail:
Web: www.rtyne.cz

Obecné informace

Počet obyvatel: 3075

Rozloha obce/města v ha: 1389

První písemná zmínka: 1350

Úřední hodiny:

Pondělí 8:00 - 17:00 hod. (11:30 - 12:30 polední pauza)
Úterý 8:00 - 11:30 hod.
Středa 8:00 - 17:00 hod. (11:30 - 12:30 polední pauza)
Čtvrtek 8:00 - 11:30 hod.



Prezentace:

Rtyně v Podkrkonoší leží ve východní části Trutnovska. Rtyně je ze severu obklopena hřebeny Jestřebích hor a na severozápadě se vypíná panorama Krkonoš. Příchodem do Rtyně z jakékoliv strany se vám vždy naskýtají nezapomenutelné výhledy.

Historie

K prvotnímu osídlení území dnešní Rtyně došlo nepochybně již ve 13. století v souvislosti s výstavbou hradu Vízmburk k jehož panství Rtyně původně patřila. První písemná zmínka o Rtyni, kterou lze doložit se datuje rokem 1358 a nachází se v Konfirmačních knihách arcibiskupského úřadu v Praze. Územím nynějšího města vedla od pradávna poboční obchodní stezka zvaná trhovka kladská. Směřovala od Úpice přes Rtyni k Bohdašínu, kde na vrcholu Varta byla strážnice, bezpečnost této stezky zvyšovala i patrně strážnice ve Rtyni nedaleko Rychetské kapličky, odkud je široký výhled. Na počátku 15. století byla ves procházejícími vojsky několikrát vypálena. Roku 1456 obdržela Rtyně od zemského správce, pozdějšího českého krále Jiřího z Poděbrad listinu stvrzující někdejší práva a výsady.

Kopie této listiny je vystavena v městském muzeu ve Rtyni. Obyvatelstvo zaměstnávalo především zemědělství, drobná řemesla, lnářství a rukodělná výroba tkanin. Později rukodělná výroba ustoupila zpracování v místních textilkách. Významným mezníkem v historii Rtyně bylo nevolnické povstání v roce 1775. Selské povstání vedené rtyňským rychtářem Antonínem Nývltem - Rychetským, připomíná socha rebela a expozice v městském muzeu. Druhou expozicí městského muzea je historie hornictví. Nález černého uhlí v Jestřebích horách koncem 16. století výrazně ovlivnil život a způsob obživy zdejších obyvatel až do 90. let minulého století. Expozice vzniklá roku 1992 je neustále rozšiřována a doplňována. Dnes představuje řadu unikátních exponátů z těžby rud a uhlí v oblasti Jestřebích hor v letech 1590 - 1990. Expozice ukazuje hornické uniformy, pracovní nástroje historické i současné, minerály a fosílie, modely důlních zařízení.

K unikátům patří hornické prapory z let 1828 a 1842, důlní mapy a kompletní řada důlních lamp a dýchacích přístrojů důlních záchranářů. Třetí expozice dokumentuje historii města Rtyně v Podkrkonoší. Rtyňské muzeum vzniklo r. 1936 ustavením padesátičlenného muzejního spolku, v jehož čele stál učitel místní školy Antonín Vorlický. Do jedné třídy tehdejší obecné školy začal spolek shromažďovat historické předměty a tím dal základ muzeu. Dnes je městské muzeum umístěno v bývalém Památníku 1775, který byl roku 1975 přestavěn z rychetské konírny k 200. výročí selských bouří. Rtyně patřila k náchodskému panství až do roku 1876, kdy byl zřízen soudní okres Úpice a Rtyně připadla do jeho správy. S tímto okresem se dostala k trutnovskému hejtmanství. Na město byla Rtyně v Podkrkonoší povýšena v roce 1978.

Památky

Dominantu města tvoří starobylá dvanáctiboká dřevěná zvonice z konce 16. století. Ke zvonici přiléhá původně gotický kostel sv. Jana Křtitele z roku 1350, který byl v r. 1679 přestavěn a budova fary z roku 1837. V kostele se pravidelně konají varhanní i jiné koncerty. Zajímavým místem s pěkným výhledem na Krkonoše je Rychetská kaplička. Další významnou kulturní památkou je barokní socha krále Davida z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Její originál je po restaurování uložen v lapidáriu městského muzea v Jaroměři, na původním místě stojí věrná kopie originálu.

Kultura a sport

Kulturní dění města Rtyně se v současnosti odehrává především v areálu Na Rychtě. Areál tvoří vlastní budova Rychty čp.1, městské muzeum, které vzniklo z bývalé rychetské konírny, městské kino a přírodní amfiteátr pro 2500 diváků. Pravidelně každým rokem se zde pořádá festival dechových hudeb Koletova Rtyně. Další významnou kulturní událostí v srpnu je festival country a folkové hudby NOTA.

Krásné okolí Rtyně je protkáno cyklostezkami a naučnými stezkami po hornických památkách. Regionem je vyznačena síť turistických stezek a cyklotras s napojením do sousedního Polska. Blízké Jestřebí hory jsou v zimě vyhledávaným místem lyžařů. K běžeckému lyžování je upravováno šest běžeckých tras o různé délce a ke sjezdu slouží několik sjezdovek v okolí. O úpravu běžeckých tras se stará Svazek obcí Jestřebí hory, jehož je i město Rtyně členem. Nejvyšším vrcholem Jestřebích hor je vrch Žaltman se stejnojmennou rozhlednou. Častým vycházkovým cílem občanů a návštěvníků Rtyně se stává rtyňská kaplička, od které je nádherný výhled do okolí Jestřebích hor a na hřebeny Krkonoš. Zajímavými tipy na výlet do okolí jsou Adršpašsko-teplické skály, Babiččino údolí, Broumovsko, Červený Kostelec, Česká Skalice, Hronov, Úpice, Malé Svatoňovice, Kuks. Betonové sruby předválečného opevnění z let 1936 - 1938 jsou v současné době využívány Klubem vojenské historie k muzejním účelům. Tipy na pěší výlety, cyklotrasy a autovýlety ve východních Čechách.

Současnost

Současná Rtyně v Podkrkonoší má více než 3 000 obyvatel.



Oznam města/obce:
Momentálně žádné oznámení.

Služby:

autobus doktor kanalizace knihovna policie pošta požární zbrojnice restaurace škola školka sportoviště tělocvična ubytování vlak

Fotogalerie

Rtyně v Podkrkonoší 1 Rtyně v Podkrkonoší 2 Rtyně v Podkrkonoší 3 Rtyně v Podkrkonoší 4 Rtyně v Podkrkonoší 5 Rtyně v Podkrkonoší 6

Odkazy/linky

Momentálně žádné odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí