Poruba

Přidat údaj - nahlásit změnu
Poruba


Kontaktní údaje

Adresa městského/obecního úřadu: Klimkovická 55/28, 708 56 Ostrava
Primátor/Starosta: Ing. Lumír Palyza
Náměstek primátora/Místostarosta: Petr Jedlička
Tel.: 599480111
Mobil: -
Fax: 599480212
E-mail:
Web: www.moporuba.cz

Obecné informace

Počet obyvatel: 71193

Rozloha obce/města v ha: 1317

První písemná zmínka: 1434

Úřední hodiny:

Po, St 8.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00
Út, Čt, Pá 8.00 - 12.00 (pouze matriční oddělení)



Prezentace:

Městský obvod Poruba je druhým nejlidnatějším obvodem města Ostravy. Pyšní se unikátními architektonickými stavbami, které obdivují odborníci i turisté nejen z České republiky. Jedna z porubských částí je vystavěna ve stylu sorely (socialistického realismu) a patří do městské památkové zóny. Její dominantou je velkolepý blok domů pojmenovaný Oblouk, který se měl v padesátých letech dvacátého století stát vstupní branou do tzv. nové Ostravy. „Architekti se při navrhování Oblouku inspirovali budovou hlavního štábu na Palácovém náměstí v Petrohradě,“ říká porubský starosta Lumír Palyza a dodává, že Oblouk není zdaleka jedinou architektonickou raritou, která je v Porubě k vidění. „Turisty, kteří umí ocenit stavební umění našich otců a dědů, určitě osloví také obytný komplex zvaný Věžičky, který je variací na českou renesanci. Na Hlavní třídě, která je považovaná za centrum Poruby, zase mohou obdivovat klasicistní kompozici typickou pro velkoměsta,“ doplňuje starosta.
Krajinu dnešní Poruby stejně jakou celou Moravskou bránu zformoval ve čtvrtohorách severský ledovec. Připomínkou této dávné doby je bludný balvan, jehož osa má délku 370 centimetrů. Objevil jej v roce 1928 porubský učitel Josef Hurník. Obyvatelé Poruby balvan převezli z místního potůčku na náměstí, kde sloužil jako památník vzniku Československé republiky. Od roku 1968 leží na Vřesinské ulici. V roce 1990 byl tento nejdelší bludný balvan na území České republiky vyhlášený chráněnou přírodní památkou.
Další porubskou pozoruhodností je socha ženy z dvoutunového pískovce. Tu v roce 2002 vytesal přímo v Porubě valašskomeziříčský sochař a výtvarník Miro Požár. Původně zamýšlel vytvořit umělecké dílo během 24 hodin, pokus o ojedinělý rekord mu však překazila nepřízeň počasí. Originální socha v Porubě zůstala a je obdivovanou dekorací Hlavní třídy.



Oznam města/obce:
Momentálně žádné oznámení.

Fotogalerie

Odkazy/linky

Momentálně žádné odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí